Çay Demleme Rehberi

Çay Demleme Rehberi

Yaratmak istediğimiz bu çay ritüelinin bir parçası olmak için ihtiyacınız olan ilk şey sevdiğiniz çayların tadını en doğru şekilde ortaya çıkarmak. Bu da sizi buraya yani demleme rehberine getirdi.


Çay her kültürde her ülkede farklı ritüellerle hayat bulmuş bir seremonidir. Ülkeden ülkeye değişen çay çeşitleri demleme yöntemlerinde de farklılığı doğurmuştur. Hatta çayın içildiği bardağın yapısı, şekli, türü bile elde etmek istediğiniz tadın değişmesinde rol oynar.

İlk olarak hepimizin bildiği porselen demleme yöntemi. Demlediğimiz tadı en saf haliyle yakalayabildiğimiz yöntem aslında porselen demleme yöntemidir. Porselen suyun sıcaklığını uzun süre muhafaza edebildiği için çayın tadını hiçbir acılaşma yapmadan yumuşak içimli hale getirir.Bir diğer demleme yöntemi hasır süzgeçte demleme. Bu yöntemde suyu süzgecin içine doğru boşaltarak çay demlenir.

Bu yöntemin en güzel yanı, siyah çay olan çayların daha odunsu bir tatla demlemesi hem de tekli içimlerde zaman tasarrufu sağlamasıdır.                    


En hızlı ve zaman tasarrufu sağlayan yöntem poşet çay demleme yöntemi. Bu yöntemde poşet çayın dokusunda kullanılan malzeme çok önemli. Bitkisel içerikli ve dokuma olması çayın çok daha rahat demlenmesine ve poşetin tadının çayın tadına karışmamasını sağlar. 


Seramik demleme yönteminde demlik, toprağın fırınlanması ve sırlanmasıyla elde edilir. Bu yöntem de püf nokta çayı demlemeden önce demliğin kaynar su ile ısıtılmasıdır. Çünkü direkt su boşaltılıp çay demlenirse demlik önce kendini ısıtmaya çalışacağı için ciddi bir ısı kaybına yol açar. Diğer demleme yöntemlerine göre avantajı ısıyı uzun süre muhafaza ettiği için ailecek içimlerde çay keyfini daha uzun süre yaşamanızı sağlar.